Rendőrségi bűnmegelőzési tevékenység




A Police Coffee rendezvény a Szentendrei Rendőrkapitányság kapitányságvezetőjének ötlete alapján indult 2013. év nyarán egy Budakalászi bevásárlóközpontban. A program szorosan kapcsolódik a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) által megírt és a Kormány által 2013. szeptember 18-án elfogadott Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia egyik célkitűzéséhez, melyben a lakosság szubjektív biztonságérzetének fokozása a cél. 

Mivel a településeket érintő problémákat helyben, a falvakban és városokban szükségszerű megoldani, így a rendőrség és a lakosság közötti párbeszéd javítása, valamint a bűnmegelőzés hatékonyságának növelése érdekében az NBT országos programot szervez a CBA Kereskedelmi Kft-vel közösen, melynek keretében évente több alkalommal Police Coffee elnevezéssel lakossági fórumot tart. 

A Századvég alapítvány által elkészített országos felmérés szerint a lakosok közel 40%-a a rendőrrel való találkozás révén ítéli meg a rendőrség munkáját, illetve a megkérdezett személyek a „Miben kellene leginkább változtatni a rendőrség tevékenysége kapcsán?” kérdéskörben szintén első helyen említik meg, hogy közelebb kellene hozni a rendőri munkát az emberekhez. 

A Police Coffee a közösségi rendészet felé vezető út fontos állomása. A rendezvényen bűnügyi, bűnmegelőzési, rendészeti és igazgatásrendészeti szakterület rendőri vezetőivel, illetve kollégáival folytathatnak a lakosok kötetlen beszélgetést egy kávé mellett. 

Hangsúlyozzuk, hogy a helyi közbiztonságért felelős szakembereket érdekli, hogy a településen lakók hol és milyen problémákat, fejlesztési lehetőségeket látnak, mire szeretnének megoldást találni a biztonságuk növelése érdekében. Éreztetni szeretnénk, hogy a rendőr nem csak büntet, hanem partnerként segít a rendőrség munkájával kapcsolatban felmerülő lakossági kérdések megvitatásában. 

A Police Coffee egy olyan lakossági fórum, ami megkönnyíti áthidalni a jelképes szakadékot a rendőrség és a lakosság között, segítve ezzel a lakosok szubjektív biztonságérzetét növelését. 


Drogprevenciós Tiszt


2014-től folyamatosan működik „A szülők és a családok a Rendőrség kiemelt partnerei a kábítószer-bűnözés megelőzésében” országos drogprevenciós program. A programtervben meghatározottak szerint, valamennyi rendőrkapitányságon kijelölésre került egy-egy drogprevenciós-tiszt, akik rendszeresen telefonos ügyeleteket, fogadóórákat tartanak, valamint e-mailben válaszolnak a hozzájuk fordulóknak. Fiatalok, szülők, iskolák, pedagógusok fordulhatnak hozzájuk segítségért, tájékoztatásért, bármiféle kábítószerrel kapcsolatos információért.






Drogprevenciós Tiszt

014-től folyamatosan működik „A szülők és a családok a Rendőrség kiemelt partnerei a kábítószer-bűnözés megelőzésében” országos drogprevenciós program. A programtervben meghatározottak szerint, valamennyi rendőr-kapitányságon kijelölésre került egy-egy drogprevenciós-tiszt, akik rendszeresen telefonos ügyeleteket, fogadóórákat tartanak, valamint e-mailben válaszolnak a hozzájuk fordulóknak. Fiatalok, szülők, iskolák, pedagógusok fordulhatnak hozzájuk segítségért, tájékoztatásért, bármiféle kábítószerrel kapcsolatos információért.

Iskola rendőre

Iskola rendőre - program tartalma

Bike Safe

A Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztály és a Székesfehérvári Közbiztonságáért Alapítvány hozta létre 2013-ban, és a www.bikesafe.hu néven regisztrációs adatbázist hoztak létre a kerékpárlopások megelőzése, illetve az ellopott biciklik feltalálása érdekében. Régi elképzelés volt, hogy a kerékpárlopások felderítésének egyik leghatékonyabb eszköze egy egységes nyilvántartási rendszer lenne, ahol a bicikliket egy központi adatbázisban egyedi azonosító jeleikkel regisztrálnák.A regisztráció nem véd a kerékpár eltulajdonítása ellen, de annak bekövetkezése esetén megkönnyítheti a jármű megtalálását, azonosítását és segít annak jogos tulajdonosához visszajuttatásában. A Bike Safe szolgáltatás legfontosabb eleme a kerékpár-nyilvántartási rendszer, melyben a kerékpár és a birtokosának adatai elérhetőek.A regisztráció három módon lehetséges: rendőrségi workshopokon különböző bűnmegelőzési rendezvények keretében, kerékpárok vásárlása esetén a programhoz csatlakozott biciklis boltokban, online módon otthonról. (Utóbbi két esetben a szolgáltatás díja két évre 1.975,- forint.)Regisztrációs adatbázisban a kerékpárok azonosító adatai, vázszáma, fényképet tárolható, ez a rendőrség számára elérhető, lopás esetén segítséget ad a feljelentés elkészítéséhez, segíti a felderítést és a megtalálást. A rendőrség által zártan kezelve a tulajdonos személyes adatai, elérhetősége (címe, tel. száma) a kerékpár tulajdoni okmányai is regisztrálhatók. Az Információs portál lehetőséget ad a körözött-, lopott és megtalált kerékpárok lekérdezési lehetőségére, kerékpárbiztonsággal kapcsolatos információkat, tanácsokat ad.1. Regisztráció az adatbázisba:A kerékpár azonosító adatait, fényképét a birtokos, vagy adott esetben a bolt tölti fel az adatbázisba, a kerékpárok adatai jogosultsági szintek szerint lekérdezhetők a felhasználók, kerékpárüzletek és a rendőrség számára.2. Feljelentés és körözés lopás esetén:A regisztrált adatok alapján a felhasználó lopás esetén feljelentést tehet, a bejelentést 24 órás ügyfélszolgálat támogatja, és a meglévő pontos adatok által a kerékpár gyorsan bekerülhet a rendőrség körözési adatbázisába. Az azonosító adatok, a kerékpárok érték-megállapítása, a körözött kerékpárok nyilvánossága segítik a nyomozást. Az eltulajdonított regisztrált kerékpár megtalálása esetén megkönnyíti a tulajdonos azonosítását a rendőrség számára, segítségével az ellopott kerékpárok visszakerülhetnek a tulajdonosoknak.

Házhoz megyünk

A lakosság vagyonbiztonságának fokozása érdekében a rendőrség 2015 szeptemberében országos kampánysorozatot indított. A megyénként három településen felállított információs pontokon havonta egy-egy héten keresztül a témához kapcsolódó tanácsokkal látták el a szakemberek az érdeklődőket. E településeken a tájékoztató kampány keretében hasznos információkkal és gyakorlati tanácsokkal segítették a lakosságot a veszélyhelyzetek elkerülése, a hatékony vagyonvédelmi eszközök megismerése és alkalmazása érdekében. A program elnevezése arra utal, hogy az együttműködő partnerek bevonásával igény szerint az állampolgárok lakóhelyén is lehetőség nyílt személyre szabott tanácsadásra az ingatlan biztonságosabbá tétele érdekében.Csongrád megyében Szentes, Csongrád és Kistelek kapcsolódott be a programba. A rendőrkapitányságok partnereikkel, az Aegon Biztosító szakembereivel, a helyi polgárőr szervezetekkel, az Országos Vagyonvédelmi-, és Magánnyomozói Kamara helyi biztonságtechnikai, valamint az Önkormányzatok rendvédelmi szerveinek képviselőivel karöltve adtak tanácsot az érdeklődő állampolgároknak – elsősorban a személy- és lakásbiztonságot, a lakókörnyezet biztonságát érintő kérdésekben. A rendezvénysorozatot 2016 nyarán országos vagyonvédelmi vetélkedő zárta.Az eredményekre való tekintettel előbb 2016 végéig, majd 2017. december 31-ig  hosszabbították meg a programot – kiegészítve azt az alábbi témakörökkel:áldozatvédelem,családon belüli erőszak,a rendőrség iskolai bűnmegelőzési programjai,internetbiztonság,drogprevenció,  "bikesafe” kerékpár-regisztráció.  A korábbi három rendőrkapitányság mellett Szeged, Hódmezővásárhely és Makó is csatlakozott a programhoz, így a „Házhoz megyünk” keretében az egész megyére kiterjedő vagyonvédelmi tanácsadói tevékenységet tudunk kifejteni az információs pontokon keresztül. A feladatok kiterjesztése miatt a program kapcsán az iskolafenntartóval, az iskolákkal, a gyermekvédelmi jelzőrendszer és a KEF (Kábítószer Egyeztető Fórum) tagjaival is folyamatos kapcsolatban állunk.

Iskolai Bűnmegelőzési Tanácsadó

A 2013. szeptemberében elindult országos program keretében Csongrád megyében jelenleg hat iskolai bűnmegelőzési tanácsadó lát el ifjúságvédelemmel, bűnmegelőzéssel kapcsolatos tevékenységet. Ez elsősorban prevenciós órák, előadások megtartását, rendezvényeken való részvételt, tanácsadást, adott esetben személyes konzultációs lehetőséget jelent akár a pedagógusok, akár a diákok illetve szülők részére.A tapasztalatok szerint mind a tankerület, mind az iskolák elégedettek a programmal, a tanácsadók pedig minden intézményben támogató hozzáállással találkoztak. Ennek egyik oka, hogy minden érintett intézményben kiemelt szerepe van az ifjúságvédelemnek, így a helyi sajátosságokat is jól ismerő tanácsadók bekapcsolódása a munkába komoly segítséget jelenthet az iskolák számára. Az iskolai bűnmegelőzési tanácsadói hálózat értékelése során a diákok több helyen is megfogalmazták, hogy egyértelműen nőtt a biztonságérzetük a program bevezetésének köszönhetően.

ELLEN-SZER

Az ELLEN-SZER program a középiskolás, ajánlottan a 9. és 10. évfolyamos fiatalok részére készült, amely alkalmazható gimnáziumban, szakközépiskolában, szakiskolában. Természetesen az oktatónak figyelembe kell vennie az osztályok és a gyerekek speciális jellemzőit, és azokhoz kell kialakítania, kiválasztania a tanév során elvégzendő feladatokat és elméletet. A programot a korosztály tagjainak életkori sajátosságaira építve alakították ki a szerzők. A tananyag tartalmaz módszereket és feladatleírásokat magában foglaló óravázlatokat, azonban az oktatónak helyben kell eldöntenie, mit alkalmazhat az adott helyzetben.A program főbb céljai az önálló gondolkodásra nevelés, a kritikai gondolkodás kialakítása, a csoportban működés megtanulása, az egyéni felelősség szerepének megmutatása, a döntési képesség fejlesztése, az összefüggésekben, rendszerben gondolkodás fejlesztése, szociális kompetenciák, az empátia és az érzelmi intelligencia fejlesztése, a fiatalok értékrendjének a társadalom számára is hasznos formálása. Mindezek segítségével olyan személyiség kialakítása a cél, aki aktívan és mérlegelve tud és képes dönteni a szerhasználat, az addikciók, a deviáns illetve bántó magatartásformák ellenében.A program alaptétele, hogy emelje a fiatalok biztonságát a legsúlyosabb devianciákkal, a bűnözéssel és a szerfogyasztással szemben. Tudatosítsa bennük, hogy a bűncselekményekkel szemben fel lehet és kell lépni, ne tűrjék el, hogy áldozat váljék belőlük, kérjenek segítséget, illetve áldozattá válásuk elkerülése érdekében alkalmazzák az oktatás során megismert technikákat. Ne szimpatizáljanak olyan kihívásokkal, amelyekről tudják, hogy másoknak kárt okoznak, és saját magukra nézve is veszélyeket rejtenek.

DADA

A DADA program célja, hogy a gyermekek mindenkor fel tudják ismerni a veszélyhelyzeteket, ezeket átgondolva felelősen tudjanak döntéseket hozni, és fel tudják mérni magatartásuk és cselekményeik következményeit, meg tudják állapítani a helyes és helytelen közötti különbséget annak érdekében, hogy ne váljanak sem áldozattá, sem elkövetővé.

Ovi-Zsaru

Csongrád megyében 2010-ben került adaptálásra a Fejér Megyei RFK által elindított, és mára már országossá vált Ovizsaru. A főként a nagycsoportos korosztály számára kidolgozott bűn - és baleset-megelőzési témájú program célja a gyermekek áldozattá válásának megelőzése, biztonságérzetük erősítése, és annak elősegítése, hogy szükség esetén tudjanak és merjenek segítséget kérni a rendőrtől.  Azért épp ezt a korosztályt célozták meg a program kidolgozói, mert ők hamarosan iskolába mennek, hosszabb-rövidebb időt már egyedül illetve felnőtt felügyelete nélkül is eltölthetnek otthon vagy a játszótéren, adott esetben önálló döntésekre kényszerülhetnek. Saját érdekükben életkori sajátosságaiknak megfelelő módon kell őket felkészíteni, tájékoztatni a biztonságos és helyes viselkedésformákat illetően. Ezért került kidolgozásra az „Ovi-zsaru” elnevezésű játékos, figyelemlekötő, közvetlen kommunikációra építő megelőzési programsorozat. Az óvodai foglalkozásokon és az otthoni feladatokon keresztül szerepet vállal benne az egyenruhás rendőr, az óvodás, az óvónő, a szülő, akár a nagyobb testvér, nagyszülő is. Ráadásul a bekerülési és működési költségek sem magasak, így a legtöbb óvodában bevezethető. A megvásárolt programcsomag tartalmazza a bábokat, a módszertani jegyzetet, foglalkoztató lapokat, CD-t a kapcsolódó képanyaggal valamint a logózott matricákat.A program első és az utolsó foglalkozásán (az ismerkedés szabályai ill. biztonságos közlekedés témáknál) mindenképpen személyesen is jelen van a kapcsolattartó rendőr. Így közvetlen kapcsolatot alakíthat ki a gyerekekkel, akik kérdezhetnek tőle, megismerhetik az egyenruhát, az alapvető rendőri felszereléseket is. A második foglalkozást a kidolgozott anyag és az előzetes felkészítés alapján már az óvónők vezetik le. Ekkor a rendőr szerepét átveszi a kézbáb Rendőr Robi, aki mintegy „segítőjévé válik” az óvónőnek. Az ő vendége Rosszcsont Ricsi és Rosszcsont Rozi, akik saját élményeiket, tapasztalataikat osztják meg a gyermekekkel. Fontos, hogy a bábok a tematikához tartozó foglalkozásokon kívül más szituációkban - pl. séta alkalmával, vagy egy-egy a csoport életében felmerülő konfliktus, probléma megbeszélésekor is felhasználhatók. A program több modulból áll, a foglalkozások különböző témák köré csoportosulnak– ilyenek pl. Az ismerkedés szabályai, Idegen személlyel történő találkozás, kapcsolat, Egyedül otthon, Veszélyes eszközök vagy A közlekedés szabályai- tehát olyan élethelyzeteket dolgoznak fel, melyeknek a kisgyerekek is részesei lehetnek.A foglalkozások úgy épülnek fel, hogy a kicsik ne kívülálló szemlélői, hanem aktív részesei legyenek azoknak. A feldolgozásban segítenek a témákhoz kapcsolható ajánlott és a szabadon választott mesék, a különböző történetek, a rajzolás, a szerepjátékok.A foglalkozások lebonyolítását a módszertani ajánlóban megfogalmazottak mellett természetesen maguk az óvónők is formálhatják aszerint, miként tudják beilleszteni az egyes témákat a nevelési programba, illetve a napi teendőkbe.

Hírlevél feliratkozás

A PoliceMail a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság rendszeresen megjelenő információs hírlevele. Íratkozz fel hírlevelünkre, hogy első kézből kapj friss információkat, értesülj a legújabb felhívásokról, hirdetményekről, melyek a biztonságodat védik.



Rendezvénynaptár

09 Feb Biztonságos Internet Napja

A Safer Internet Day (Biztonságos Internet Napja) alkalmából több mint 100 országban a bűnmegelőzéssel foglalkozó szervezetek hívják fel a figyelmet az internethasználat előnyeire valamint veszélyeire.

24 Dec Karácsony

2020.12.24-25-26.

29 Nov Advent

2020.11.29-2020.12.23.

További események

Videótár


Követésre ajánljuk