Iskolán belüli erőszak


A gyermek- és fiatalkorúakat érintő problémák közül napjainkban egyre több szó esik az iskolai erőszakról. Az oktatási jogok biztosa által még 2009-ben kezdeményezett felmérés adatai szerint minden 10. magyar középiskolás részt vett már valamilyen iskolai verekedésben, és a tanárok 2-4 %-át érte fizikai erőszak diákjai részéről. 

A tapasztalatok szerint olyan össztársadalmi problémáról van szó, amely minden oktatási intézményben jelen van, bár az iskolai erőszak megnyilvánulási formái (főként szóbeli, pszichikai valamint fizikai) és azok súlyossági foka sok eltérést mutat. Gyakori probléma, hogy a tanulók nincsenek tisztában vele, hol húzódik a diákcsíny és a bűncselekmény határa, nem képesek vagy nem hajlandók mérlegelni cselekményük súlyát, következményeit - részben ezzel is összefügg, hogy ezeknél az eseteknél viszonylag nagyfokú a látencia. 

A tanintézményekben tapasztalható agresszivitás és erőszakos megnyilvánulások, az iskolai konfliktusrendezés kérdése nem csak hazánkban áll a figyelem középpontjában. A külföldön is sok helyütt alkalmazott zéró tolerancia (azaz mérlegelés nélküli automatikus büntetés a szabályok megszegése esetén), a büntetés-központú légkör a tapasztalatok szerint olyan körülményeket teremt az iskolákban, ami tovább növeli a konfliktusok kockázatát. Emellett csökken a háttérben meghúzódó problémák feltárásának és rendezésének lehetősége is.

A kutatások szerint sokkal eredményesebb a konfliktus-megelőzés, az elfogadóbb iskolai légkör megteremtése, a valódi közösségek kialakítása, a kooperatív módszerek alkalmazása, a szabályrendszer tanulókkal együtt történő kialakítása. 

Mind a megelőzésben, mind a konfliktuskezelésben (adott esetben az eljárás megindítása nem jelenti automatikusan a konfliktushelyzet megszűnését) nagyon fontos szerepe van a szülőknek, pedagógusoknak, és az érintett egyéb szerveknek, szervezeteknek – így a rendőrségnek is.  A feladatok összehangolása, a hatékonyság növelése érdekében folyamatos együttműködésre, tapasztalatcserére van szükség az érintettek között.

Hírlevél feliratkozás

A PoliceMail a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság rendszeresen megjelenő információs hírlevele. Íratkozz fel hírlevelünkre, hogy első kézből kapj friss információkat, értesülj a legújabb felhívásokról, hirdetményekről, melyek a biztonságodat védik.



Rendezvénynaptár

12 Apr Bűnmegelőzés Napja

2011. április 12. a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács megalakulásának napja, és egyben a bűnmegelőzés napja is. Ezen a napon a közös erőfeszítés, a széleskörű összefogás fontosságára igyekszenek felhívni a figyelmet a bűnmegelőzésben dolgozó szakemberek,

25 Nov Nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja

1999-ben nyilvánította nemzetközi nappá az ENSZ. Ezen a napon világszerte szerveznek programokat, hogy felhívják a figyelmet a nők elleni erőszak megszüntetésének fontosságára.

20 Nov Gyermekek jogainak világnapja

1989-ben ezen a napon fogadták el az ENSZ gyermekjogi egyezményét. Három pillére van: a gondoskodás-ellátás, a védelem és a részvétel joga.

További események

Videótár


Követésre ajánljuk