Csongrád-Csanád Vármegye Tanyaprogramja


A szórványtelepülésen élők szubjektív közbiztonságérzetének erősítése érdekében a Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság 1997-ben - az országban az elsők között - kezdte meg külterületi biztonsági programjának kidolgozását.

A térségünkben lévő tanyaingatlanok száma igen magas, egyes adatok, felmérések alapján mintegy húszezerre tehető. A 2011-es népszámlálás adatai alapján a vármegye lakosságának 9,4%-a (39 125 fő) él tanyán (KSH). Ezen lakosok között jelentős számban vannak idősek, egyedül élők.

Emellett a megye a tanyák elhelyezkedése szempontjából is a kiemelt figyelmet igénylő területek közé tartozik, tekintettel, hogy rendszere „szórt tanya”. A bűncselekmények elkövetésének szempontjából ez a típusú külterület olyan élettér, ahol a szomszéd, a segítség messze van, a vagyonvédelmi eszközök, rendszerek hiányoznak, a lakosság az infrastrukturális adottságok miatt viszonylag nehezen mozog. Az államhatárok közel vannak, a nagy lakatlan terek miatt pedig a jogsértők könnyebben el tudnak menekülni.

Mindezekre figyelemmel speciális bűnmegelőző, egyedi prevenciós megoldások kimunkálása vált szükségessé. A program kidolgozása valamint végrehajtása a kezdetektől fogva a CSCSVMRFK Bűnügyi Igazgatóság Bűnmegelőzési Osztály koordinálásával, a társszervek és civil együttműködők bevonásával történik.

A program legfontosabb elemei:

A Tanyaprogramhoz kapcsolódó Külterületi járőrszolgálat során a polgárőrök, mezőőrök, valamint határrendészek, kmb-sek és a bűnmegelőzés területén dolgozó rendőrök a legfontosabb közbiztonsági, határrendészeti, bűnmegelőzési információkat személyesen osztják meg a nagyrészt 60 év feletti lakossággal. Emellett tanyánként átadásra kerülnek a Bűnmegelőzési Osztály által összeállított prevenciós tájékoztató kiadványok is.

A rendőrkapitányságok kezdeményezésére az érintett szakemberek részvételével rendszeresen összehívott Tanyakabinetek célja az adott külterületi, tanyás térségek közbiztonsági helyzetének értékelése. A fórum lehetőséget ad a különböző intézmények, szakhatóságok tapasztalatcseréjére, az aktuális problémák megvitatására, a bűnmegelőzést segítő információs bázisok erősítésére.

Fentiek mellett a tanyai lakosság problémáinak minél gyorsabb megoldása érdekében rendőrségi kezdeményezésre a legtöbb helyen működik úgynevezett Civil/Közbiztonsági Hírlánc. Ezen bűnmegelőzési rendszer tagjai - a rendőrség koordinatív tevékenysége mellett - a települési önkormányzatok, az egészségügyi-szociális ellátó rendszerben dolgozók, a polgárőr szervezetek, a falu- és tanyagondnokok, a mező-, gát-, vad-, és halőrök, vadász- és erdésztársaságok, továbbá mindazon szervezetek, amelyek valamilyen módon kapcsolatba kerülnek a tanyákon élő lakossággal. Ők közvetlenül szembesülhetnek a tanyán élők problémáival, melyeket a gyors segítségnyújtás érdekében jeleznek az illetékeseknek.

A Tanyaprogram főbb állomásai 1997-től:

1997/98. Felmérés strukturált kérdőívekkel a lakosság biztonságérzetét, igényeit érintően.

2000. Ajánlás a polgármestereknek a Civil Hírlánc bevezetésére. (I. tanyakonferencia)

2002. Tanyai járőrözés indulása.

2004. „Pusztázó” (II. tanyakonferencia); az Európai Bűnmegelőzési Hálózat Kézikönyvévben először szerepel a program ajánlásként.

2007. Mórahalmi hatékonyságvizsgálat;„Pusztázgató” (III. tanyakonferencia).

2008. A program újragondolása, felmérés

2009. Külterületi vagyonvédelmi kiadványok szerkesztése - terjesztése.

2009. IV. „Bárkával Pusztázó” Tanyakonferencia (a BM, az ORFK, a Szegedi Tudományegyetem és az egyházak együttműködésében).

2010. Főkapitányi norma a külterület védelme érdekében.

2011. „Pusztázó” Közbiztonsági Hírlánc-szolgálat indul.


2012. TÁMOP-5.6.1C-11/2 „Csongrád megyei összefogás az áldozattá válás megelőzése és az áldozatsegítés érdekében - Nem vagyunk egyedül” című nyertes pályázat. A 2014 szeptemberéig tartó projektben a Csongrád Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata, a Személy-, Vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara, valamint a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság közösen vett részt. Az elnyert támogatásnak köszönhetően lehetőség volt a program kiegészítésére, új elemekkel történő bővítésére.


2013. A Tanyaprogram, mint Magyarország bűnmegelőzési „jó gyakorlata” - elnyert szakmai pályázat alapján - meghívást kapott az Európai Unió SELPE-programja (Sharing Experience in Local Policing in Europe, azaz „A helyi rendészeti tapasztalatok megosztása Európában”) keretében Valenciában megtartott szemináriumra, majd a program zárásaként Bulgáriába.


2014.  A program ismételten bekerült az „European Crime Prevention Network Toolbox Series”(„Európai Bűnmegelőzési Hálózat Bűnmegelőzési Eszköztár Sorozat”) elnevezésű szakmai kiadványába ajánlásként. A Belügyi Szemlében saját összefoglaló tanulmány jelent meg a program során végrehajtott feladatokról.

Az V. „Pusztázó” Tanyakonferenciára Hódmezővásárhelyen került sor. A külterületen élők biztonságát szolgáló 18 éves Csongrád megyei Tanyaprogram tapasztalatait értékelték a Hódmezővásárhelyen 2014. november 27-én megrendezett „Pusztázó” V. Tanyakonferencián, ahol a rendőrség, a polgárőrség és a többi együttműködő jövőbeli feladatairól is szó esett.


2015-ben minőségfejlesztési IIASA-Shiba Díjjal ismerték el a Csongrád Megyei RFK külterületeken élők biztonságának megteremtéséért folytatott bűnmegelőzési munkáját.

Egyedülálló módon már harmadik alkalommal díjazta a rendőr-főkapitányság munkáját a Szövetség a Kiválóságért Közhasznú Egyesület és dr. Shoji Shiba nemzetközi minőségszakértő által alapított IIASA-Shiba Alapítvány. (A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság első alkalommal 2004-ben, majd a Szegedi Határrendészeti Kirendeltség 2011-ben részesült az elismerésben, szervezet kategóriában.) A 2015-ös díjátadón - amely egyben az elismerés megalapításának 25. ünnepi ülése is volt -  tizenhárom szervezet, csoport részesült a minőségfejlesztés területén elért eredmények elismeréseként IIASA-Shiba Díjban. Az eseményre a Nemzetgazdasági Minisztériumban került sor 2015. január 28-án. A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a „közigazgatás, közszolgálat területén végzett tevékenység” kiírásban nyújtotta be pályázatát csoportkategóriában, társadalmi felelősségvállalás témakörben. Az elismeréssel a tizennyolc éves Tanyaprogram végrehajtását, a lakosság szubjektív biztonságérzetének erősítése érdekében végzett tevékenységet és szakmai együttműködést értékelték. A díjat dr. Shoji Shiba professzor és dr. Hatala József r.altábornagy, miniszteri biztos, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke adta át.

2015-ben a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács pályázatot írt ki a tanyás térséggel rendelkező megyék számára, amely elnyerésével anyagi forrást biztosított egyrészt új külterületi bűnmegelőzési programok kidolgozására, másrészt a korábban megkezdett programok folytatására. Békés, Bács-Kiskun és Csongrád megye együtt pályázott, és dolgozta ki a „Közösen a Dél-alföldi Régió külterületeinek biztonságáért, az élhetőbb tanyavilágért” elnevezésű projektet. Az elnyert támogatásnak köszönhetően lehetőség nyílt a megyei programok újabb bővítésére is.

2016-ban újabb pályázat keretében „Kisebb települések – nagyobb biztonságban. Négy megye összefogása a falvakban élőkért” címmel a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával  folytatódott a közös munka. A négy megyében -Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok - egy időben, sajtótájékoztatóval indult a projekt.

2017-ben a külterületi program folytatásaként hat megyei rendőr-főkapitányság közösen valósította meg a „Pusztán hatan” bűnmegelőzési programot, melyet a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatott. A kezdeményezés célja a tanyákon illetve falvakban élők segítése, tájékoztatása volt.

Békés mellett Bács-Kiskun, Csongrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék rendőrsége vett részt az összehangolt prevenciós programban. A „Pusztán hatan” programban a rendőrség nem csupán bemutatta a tanyákon, kistelepüléseken előforduló bűncselekményeket, hanem a megelőzést szolgáló ismereteket, információkat, eszközöket adott át az ott élőknek, főként az időseknek.

A pályázat zárásakor a hat megyében már 150 információs pont működött a külterületen élők biztonságának erősítése érdekében.

A 2017/18-as esztendőre vonatkozó prevenciós terveink között kiemelkedő helyen szerepelt az akkor 20 esztendős megyei Tanyaprogram megújítása.  Ennek érdekében nyújtotta be a Bűnmegelőzési Osztály szakmai elképzeléseit a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácshoz „Pusztán hagyomány és innováció” címmel,  amely a BM NBT-től 19 milliós egyedi támogatásban részesült. A projekt számos Európában is egyedülálló elemet tartalmazott. Ilyen volt a Pusztázó tájékoztató kiadvány, a gyermekeknek kifejlesztett társasjátékok, illetve a 19 milliós egyedi támogatás segítségével szerezték be a szakemberek azokat a vagyonvédelmi táskákat, melyek szinte az összes olyan eszközt tartalmazzák, melyeket a mindennapok során az otthonok és az egyének védelmében fel lehet használni. Ezeket a táskákat a városi bűnmegelőzési szakemberek már beépítették munkájukba, ezzel hozva közelebb a vagyon- és személyvédelmet az emberekhez, megelőzve az áldozattá válást. A program során számos szakirányú képzést tartottak a rendőrök mellett pedagógusoknak, sőt gyermekeknek is. A támogatásból valósultak meg azok a beszerzések is, amelyek különféle vagyon- és személyvédelmi eszköz(ök)  (pl. a határ mentén, külterületen élők biztonságát segítő drón) használatát tették lehetővé. 

2019-ben ismételten sor került hat megye rendőri összefogására az alföldi külterületeken és tanyákon élők biztonságáért. A Hajdú-Bihar, a Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság Pusztán Hatan Újratöltve – avagy hat megye rendőrségi összefogása az alföldi időskorúak biztonságáért című egyedi pályázat keretein belül folytatódott a bűnmegelőzési tevékenység a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával. 


2021. A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság koordinálásában, a BM NBT támogatásával valósult meg a „Pusztán Hatan a Felzárkóztatásért” elnevezésű program. 

A projekt három lábon álló felzárkóztatást támogató program volt, amely megszólította a fiatalokat és információkkal látta el az időskorúakat, valamint növelte a segítő civilek (polgárőrök és tanyagondnokok) szakmai felkészültségét, hogy a rendőrség feladatteljesítését tudják hatékonyan kiegészíteni. Újdonsága, hogy felkészítette a hat megyében és hat hátrányos helyzetű településen élő fiatalokat az aktív közösségi részvételre. Képzési programok és szakmai rendezvények keretében négy pillérre épülő felzárkóztatási programot tett a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság a fiatalok számára elérhetővé. Célja az volt, hogy bűnmegelőzési ismeretek oktatásával, egyéni pályaválasztási motivációk megerősítésével, 10 kulcskompetencia megismertetésével, szemléletformálással segítse az érintettek képességeinek fejlődését, digitális biztonságát.


Az eltelt évek tapasztalatai igazolták, hogy a folyton bővülő, aktualizálódó vármegyei- és országhatárokat is átlépő tanyaprogramnak van létjogosultsága. A külterületen élők igénylik mind a személyes úton, mind pedig az online térből elérhető információkat. A program évről évre újabb elemekkel bővül mind Csongrád-Csanád vármegyében, mind pedig a projekttel korábban már érintett vármegyékben.


https://www.police.hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/zsaru-magazin/pusztazo-zsaruk

https://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/zsaru-magazin/tanyaprogram-ket-evtized#5

https://felegyhazikozlony.eu/hirek/4365/a-del-alfoldi-tanyak-biztonsagaert

https://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes/aktualis/a-del-alfoldi-tanyak-biztonsagaert-ii#5

https://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes/aktualis/kisebb-telepulesek-nagyobb-biztonsagban

http://jaszlajosmizse.hu/nagyobb-biztonsagban-a-kisebb-telepulesek/

https://hir6.hu/cikk/120651/lezarult_negy_megye_kistelepulesi_bunmegelozesi_programja

https://behir.hu/osszefogas-az-idosek-biztonsagaert

https://www.jttv.hu/osszefogas-falvakert-0

https://www.delmagyar.hu/hodmezovasarhely-es-kornyeke/2016/03/bunmegelozesi-informacios-pont-nyilt-martelyon

https://sugopart.hu/kekfeny/bunmegelozesi-informacios-pontok-bacs-kiskun-megyeben

https://felegyhazikozlony.eu/hirek/8308/bunmegelozesi-informacios-pontok-bacs-kiskun-megyeben

https://promenad24.hu/2018/06/23/tanyakonferenciat-rendeztek-roszken/

https://vasarhelyihirek.hu/tanyaprogram_a_biztonsagerzet_noveleseert

https://www.kistelekjaras.hu/index.php?module=cikk&id=7128

https://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes/aktualis/pusztan-hatan-ujratoltve-0

https://felegyhazikozlony.eu/hirek/21288/pusztan-hatan-ujratoltve

https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2019/03/pusztan-hatan-ujratoltve-1

https://alfoldiregiomagazin.hu/2019/03/pusztan-hatan-ujratoltve-kecskemeten/

https://sunshinefm.hu/?action=new&id=41534#!/pages/bejegyzes.php?id=105192

Hírlevél feliratkozás

A PoliceMail a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányság rendszeresen megjelenő információs hírlevele. Íratkozz fel hírlevelünkre, hogy első kézből kapj friss információkat, értesülj a legújabb felhívásokról, hirdetményekről, melyek a biztonságodat védik.



Rendezvénynaptár

09 Feb Biztonságos Internet Napja

A Safer Internet Day (Biztonságos Internet Napja) alkalmából több mint 100 országban a bűnmegelőzéssel foglalkozó szervezetek hívják fel a figyelmet az internethasználat előnyeire valamint veszélyeire.

24 Dec Karácsony

2020.12.24-25-26.

29 Nov Advent

2020.11.29-2020.12.23.

További események

Videótár


Követésre ajánljuk